Jestem wielką fanką „starych” piosenek i twórców: Dean Martin, Frank Sinatra, Harry Belafonte czy Ella Fitzgerald są zawsze na mojej playliście Niemniej jednak internet po wpisaniu hasła „oldies” pokazuje piosenki głównie z lat 80… Czy w takim razie jest opcja piosenki „archaiczne”? Ja się na to pisze
Chciałam dzisiaj z wami porozmawiać o wyrażeniu „oldies but goodies”, co jest angielskim odpowiednikiem „stare, ale jare”. Niby nic, ALE!
No właśnie, dlaczego stare, ALE jare? Według słownika pwn „ale” to „spójnik wyrażający przeciwieństwo, kontrast lub odmienne treści”. Zauważmy, jak głęboko w języku utrwalił się ageizm.
To wyrażenie jasno mówi, że stary jest przeciwieństwem jarego, dobrego. Przecież to oczywista nieprawda! Dlatego zachęcam wszystkich do mówienia oldies AND goodies, stare I jare!
W celu umocnienia nowo zdobytej wiedzy zapraszam do posłuchania tej playlisty https://www.youtube.com/watch?v=ICcW2pwhY3M…
Ps. wiem, że stare, ale jare mówi się, aby podkreślić walory danej rzeczy. Jednak nasza podświadomość odbiera „fenomen spójnikowy” opisany powyżej i buduje sobie uprzedzenia;)