Rozmawiali z nami
CARL

Carl Honoré

Dziennikarz, pisarz i publicysta. Nasz mentor w zakresie działania anty-ageistowskiego. Autor fenomenalnych książek takich jak 'Pochwała Powolności” czy „Siła Wieku” . Mówca TED i laureat wielu nagród. Pisał dla „The Econoimist” „Guardian” czy „Time Magazine” , a „Newsweek” okrzyknął go „międzynarodowym rzecznikiem idei czasu wolnego”

Influencer-Rudy-Tanzi.inside.1200x776

PROFESOR RUDY TANZI

Badacz i pionier w zakresie choroby Alzheimera. Odkrywca pierwszego „genu choroby Alzheimera”. Jeden ze 100 najbardziej wpływowych ludzi magazynu Time w 2015. Profesor neurologii na Harvard Medical School. Dyrektor katedry genetyki i starzenia się w Massachusetts General Hospital. Wiceprzewodniczący i współdyrektor McCance Center for Brain Health. Koordynator the Alzheimer’s Genome Project. Autorem wielu bestsellerów New York Times’a m.in. „Super genes”.

AA headshot_credit Adrian Buckmaster

Ashton Applewhite

Amerykańska aktywistka na rzecz zwalczania ageizmu. Autorka książki „This Chair Rocks: A Manifesto Against Ageism” . Pierwsza kobieta, której 4 książki zostały umieszc zone na liście bestsellerów „The New York Times”.  Została uznana jako najlepszą influencerkę roku w zakresie anty-ageizmu. Uznana przez „The New York Times” i ” New Yorker” za ekspertkę z sprawie ageizmu. Pisała tekty dla „Harper’s Magazine” i „The Guardian”  . Założycielka strony Old School  i bloga Yo, is this agesit?

quriz

Profesor Yakeel Quiroz

Profesor w katedrze psychiatrii i neurologii w Massachusetts General Hospital, przy Harvard Medical School. Szefowa Laboratorium Neuroobrazowania Dziedzicznego Otępienia (demencji). Jest CEO Multicultural Alzheimer’s Prevention Program- MAPP, czyli szefową wielokulturowego programu prewencji otępienia (demencji).

To laureatka wielu nagród między innymi prestiżowej Inge-Grundke-Iqbal Award za badania nad chorobą Alzheimera, przyznawanej na międzynarodowej konferencji Alzheimer’s Association. Jest autorką wielu publikacji z bardzo wyskokiem czynnikiem Impact Factor.

Jej badania, które wywołały największe poruszenie to odkrycie, że mutacja na genie APOE3 w przypadku homozygoty z mutacją Christchurch mogą powodować odporność na dziedziczną, autosomalną dominującą formę choroby Alzheimera.

Prof. dr. hab. Ewa Łętowska

Wybitna znawczyni prawa cywilnego, konstytucyjnego, administracyjnego oraz praw człowieka. Pierwsza pełniła w Polsce funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Profesor nauk prawnych, członkini PAN i PAU, sędzia NSA i Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Kobieta Roku magazynu “Twój Styl” i laureatka tytułu “Kobieta Europy”. Doktor Honoris Causa Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkinią Académie Internationale de Droit Comparé w Paryżu, a także członkinią Komitetu Helsińskiego oraz International Commission of Jurists. Odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Karolina-Pierzynowska

Dr Karolina Pierzynowska 

Adiunkt w katedrze biologii molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego, zdobywczyni wielu grantów, stypendiów i patentów min. na użycie genisteiny w leczeniu chorób
neurodegeneracyjnych m.in. choroby Alzheimera. Stypendystka programu L’oreal i UNESCO dla kobiet w nauce. Odbyła staż w w University of West Virginia w USA. Za swoje wyniki i osiągnięcia naukowe otrzymała m.in. Nagrodę Rektora UG, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrodę im. prof. Mozołowskiego przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne, a także nagrodę Oddziału Gdańskiego Polskiej Akademii Nauk. Laureatka prestiżowej Future Science Star Award.

Natalia Hatalska 

Założycielka Infuture Institute który definiuje najważniejsze trendy i wskazuje ich konsekwencje dla gospodarki, kategorii rynkowych czy konkretnych marek. Analityczka trendów, autorka bloga hatalska.com i dwóch bestsellerów: „Cząstki przyciągania” i „Wiek paradoksów”. Stypendystka prestiżowego programu Joseph Conrad Scholarship. W 2019 roku została wyróżniona w rankingu „Kogo słucha polski biznes?” jako jeden z 10 najważniejszych autorytetów polskiego biznesu.

SfEdtWKo

Janneke Ritchie

CEO Orange Gate Canada

Janneke jest założycielką firmy Orange Gate; studia technologii i designu, które redefiniuje jak ludzie i nowe technologie współpracują. Jest założycielką podcastu BicksToBites. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w planowaniu, tworzeniu i wdrażaniu rozwiązań, które pomagają ludziom w dużych organizacjach wdrażać nowe technologie i nowe sposoby pracy. Specjalistka ds. sztucznej inteligencji i robotyki o światowej renomie. 

Gwen Kao

CEO Charles K. Kao Foundation For Alzheimer’s disease

Fundacja Charlesa K. Kao na rzecz choroby Alzheimera jest zarejestrowaną organizacją charytatywną non-profit założoną w 2010 roku przez zmarłego profesora Charlesa K. Kao i jego żonę, panią Gwen Kao. Fundacja ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat choroby Alzheimera / demencji, edukację ogółu społeczeństwa w zakresie strategii opieki zdrowotnej dla mózgu, poprawę opieki i wsparcia dla pacjentów z chorobą Alzheimera, ich rodzin i opiekunów. Sir. Charles K. Kao jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Jest uznawany za ojca światłowodu.

Dr Magdalena Leszko

Psycholog, psychoterapeuta, doktor nauk społecznych ze specjalnością w gerontologii. Certyfikowany trener programu pozytywnego podejścia do opieki (Positive Approach to Care) Teepy Snow. Absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej, University of Kansas oraz Northwestern University (USA). Stypendystka Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Wykładowca akademicki w Polsce i w USA. Specjalizuje się we wczesnym wykrywaniu choroby Alzheimera. Jest założycielką jednej z największych grup wsparcia dla opiekunów w Polsce oraz strony Akademia Seniorów.

Prof. dr. hab. Tadeusz Sławek

Wykładowca i były Rektor Uniwersytetu Śląskiego. Wybitny filolog, autorytet w zakresie teorii i historii literatury, poeta, prozaik, eseista, tłumacz poezji angielskiej i amerykańskiej, jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce, błyskotliwy umysł. W sposób charakterystyczny dla wielkich osobowości świata nauki i sztuki łączy funkcje uczonego i nauczyciela – mistrza dla młodszych kolegów. 

bhnf

Prof. Dr Hab. Piotr Lewczuk

Jeden z najlepszych specjalistów na świecie w zakresie badania płynu mózgowo-rdzeniowego. Szef laboratorium neurochemii klinicznej i neurochemicznej diagnostyki chorób otępiennych Uniwersytetu w Niemczech w Erlangen. Profesor uzyskał jeden z najbardziej prestiżowych i najbardziej międzynarodowo rozpoznawalnych certyfikatów, poświadczających jakość jego laboratorium. Jest współtwórcą międzynarodowego towarzystwa neurochemii klinicznej oraz twórcą algorytmu oceny biomarkerów choroby Alzheimera tak zwanego Erlangen Score. Jest autorem wielu wspaniałych publikacji, z bardzo wysokim czynnikiem Impact Factor oraz członkiem zarządu redakcji The Journal of Alzheimers disease. Autor jedynego w polsce podręcznika o płynie mózgowo-rdzeniowym.

TEEPA SNOW

CEO Positive Approach to Care

 Teepa Snow jest terapeutką zajęciową i ekspertem ds. demencji w Stanach Zjednoczonych, założycielką i twórczynią programu edukacyjnego Positive Approach to Care TM – PAC TM, czyli Pozytywne podejście do opieki.  Niekwestionowana liderka i ekspertka ds. demencji w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ma ponad 30-letnie doświadczenie w geriatrii i opiece nad osobami demencyjnymi. Jej podejście do choroby cieszy się coraz większym uznaniem i zainteresowaniem na całym świecie.  Współpracuje z nami od 2019 roku. 

Dr hab. n. med. Joanna Siuda 

Specjalistka neurologii, Adiunkt Katedry i Kliniki Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, pracownik naukowo-dydaktyczny ŚUM, wykładowca UŚ na kierunku logopeda i neurologopedia. Członkini-założycielka Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. Członkini  Zarządu Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego,  członkini  Zarządu Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i innych Zaburzeń Ruchowych, członkini Zarządu Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, członkini  Interdyscyplinarnej Grupy Ekspertów ds. Rozpoznawania i Leczenia Otępień (IGERO). Autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych i kilku rozdziałów książkowych z dziedziny neurologii, publikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych.

Marlena Meyer

CEO Fundacji Dementia Action Alliance Polska

Pierwszy w Polsce trener w innowacyjnym amerykańskim programie edukacji o demencji „Positive Approach to Care™”. Certyfikowała się w 2015 r. w Londynie pod kierunkiem samej Teepy Snow.  Tworzy autorskie, dedykowane materiały dydaktyczne do terapii zajęciowej z seniorami. Absolwentka gerontopedagogiki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Uniwersytetu Gdańskiego oraz dyplomowany nauczyciel Montessori.

yryr

Dr Tatiana Lewicka 

Neurologopeda i specjalistka żywienia. Na co dzień pracuje w szpitalu, prowadzi także prywatny gabinet i współpracuje z ośrodkami zdrowia i domami opieki. Jest dydaktykiem oraz autorką pomocy terapeutycznych dla dorosłych osób z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego.  Autorka bloga w zakresie jej specjalizacji. 

Justyna-VI-18-wpcf_260x358 (1)

Dr Justyna Dąbrowska

Certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii. Ukończyła Studium Psychoterapii w Laboratorium Psychoedukacji oraz szkolenie w Anna Freud Centre w Londynie.  Jako autorka wydała między innymi „Nie ma się czego bać. Rozmowy z Mistrzami” oraz „Miłość jest warta starania”.

gg

Prof. Dr Hab. Grzegorz Opala

Profesor nauk medycznych, specjalista neurolog. Ówczesny kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Minister Zdrowia w latach 2000–2001, poseł na Sejm III kadencji.

Mgr. Grażyna Kurzeja

Dyrektor ds. Medycznych i Administracyjnych kliniki NeuroCare w Siemianowicach Śląskich. Absolwentka Górnośląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania specjalista: Zarządzanie w służbie zdrowia. Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego z wieloletnim doświadczeniem na szczeblach kierowniczych.
Angażuje się w działania wolontaryjne, działania dla seniorów, organizowanie pomocy osobom niesamodzielnym.

Lek. med. Aleksandra Najder

Neuropsycholog w trakcie specjalizacji. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy klinicznej z pacjentem neurologicznym. Pracuje na Oddziałach Neurologii i Rehabilitacji Neurologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.