Rozmawiali z nami
Carl Honoré
Dziennikarz, pisarz i publicysta. Nasz mentor w zakresie działania anty-ageistowskiego. Autor fenomenalnych książek takich jak 'Pochwała Powolności” czy „Siła Wieku” . Mówca TED i laureat wielu nagród. Pisał dla „The Econoimist” „Guardian” czy „Time Magazine” , a „Newsweek” okrzyknął go „międzynarodowym rzecznikiem idei czasu wolnego”
PROFESOR RUDY TANZI
Badacz i pionier w zakresie choroby Alzheimera. Odkrywca pierwszego „genu choroby Alzheimera”. Jeden ze 100 najbardziej wpływowych ludzi magazynu Time w 2015. Profesor neurologii na Harvard Medical School. Dyrektor katedry genetyki i starzenia się w Massachusetts General Hospital. Wiceprzewodniczący i współdyrektor McCance Center for Brain Health. Koordynator the Alzheimer’s Genome Project. Autorem wielu bestsellerów New York Times’a m.in. „Super genes”.
Ashton Applewhite
Amerykańska aktywistka na rzecz zwalczania ageizmu. Autorka książki „This Chair Rocks: A Manifesto Against Ageism” . Pierwsza kobieta, której 4 książki zostały umieszc zone na liście bestsellerów „The New York Times”. Została uznana jako najlepszą influencerkę roku w zakresie anty-ageizmu. Uznana przez „The New York Times” i ” New Yorker” za ekspertkę z sprawie ageizmu. Pisała tekty dla „Harper’s Magazine” i „The Guardian” . Założycielka strony Old School i bloga Yo, is this agesit?
Profesor Yakeel Quiroz
Profesor w katedrze psychiatrii i neurologii w Massachusetts General Hospital, przy Harvard Medical School. Szefowa Laboratorium Neuroobrazowania Dziedzicznego Otępienia (demencji). Jest CEO Multicultural Alzheimer’s Prevention Program- MAPP, czyli szefową wielokulturowego programu prewencji otępienia (demencji).
To laureatka wielu nagród między innymi prestiżowej Inge-Grundke-Iqbal Award za badania nad chorobą Alzheimera, przyznawanej na międzynarodowej konferencji Alzheimer’s Association. Jest autorką wielu publikacji z bardzo wyskokiem czynnikiem Impact Factor.
Jej badania, które wywołały największe poruszenie to odkrycie, że mutacja na genie APOE3 w przypadku homozygoty z mutacją Christchurch mogą powodować odporność na dziedziczną, autosomalną dominującą formę choroby Alzheimera.
Prof. dr. hab. Ewa Łętowska
Wybitna znawczyni prawa cywilnego, konstytucyjnego, administracyjnego oraz praw człowieka. Pierwsza pełniła w Polsce funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Profesor nauk prawnych, członkini PAN i PAU, sędzia NSA i Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.
Kobieta Roku magazynu “Twój Styl” i laureatka tytułu “Kobieta Europy”. Doktor Honoris Causa Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkinią Académie Internationale de Droit Comparé w Paryżu, a także członkinią Komitetu Helsińskiego oraz International Commission of Jurists. Odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Dr Karolina Pierzynowska
Adiunkt w katedrze biologii molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego, zdobywczyni wielu grantów, stypendiów i patentów min. na użycie genisteiny w leczeniu chorób
neurodegeneracyjnych m.in. choroby Alzheimera. Stypendystka programu L’oreal i UNESCO dla kobiet w nauce. Odbyła staż w w University of West Virginia w USA. Za swoje wyniki i osiągnięcia naukowe otrzymała m.in. Nagrodę Rektora UG, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrodę im. prof. Mozołowskiego przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne, a także nagrodę Oddziału Gdańskiego Polskiej Akademii Nauk. Laureatka prestiżowej Future Science Star Award.
Natalia Hatalska
Założycielka Infuture Institute który definiuje najważniejsze trendy i wskazuje ich konsekwencje dla gospodarki, kategorii rynkowych czy konkretnych marek. Analityczka trendów, autorka bloga hatalska.com i dwóch bestsellerów: „Cząstki przyciągania” i „Wiek paradoksów”. Stypendystka prestiżowego programu Joseph Conrad Scholarship. W 2019 roku została wyróżniona w rankingu „Kogo słucha polski biznes?” jako jeden z 10 najważniejszych autorytetów polskiego biznesu.
Janneke Ritchie
CEO Orange Gate Canada
Janneke jest założycielką firmy Orange Gate; studia technologii i designu, które redefiniuje jak ludzie i nowe technologie współpracują. Jest założycielką podcastu BicksToBites. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w planowaniu, tworzeniu i wdrażaniu rozwiązań, które pomagają ludziom w dużych organizacjach wdrażać nowe technologie i nowe sposoby pracy. Specjalistka ds. sztucznej inteligencji i robotyki o światowej renomie.
Gwen Kao
CEO Charles K. Kao Foundation For Alzheimer’s disease
Fundacja Charlesa K. Kao na rzecz choroby Alzheimera jest zarejestrowaną organizacją charytatywną non-profit założoną w 2010 roku przez zmarłego profesora Charlesa K. Kao i jego żonę, panią Gwen Kao. Fundacja ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat choroby Alzheimera / demencji, edukację ogółu społeczeństwa w zakresie strategii opieki zdrowotnej dla mózgu, poprawę opieki i wsparcia dla pacjentów z chorobą Alzheimera, ich rodzin i opiekunów. Sir. Charles K. Kao jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Jest uznawany za ojca światłowodu.
Dr Magdalena Leszko
Psycholog, psychoterapeuta, doktor nauk społecznych ze specjalnością w gerontologii. Certyfikowany trener programu pozytywnego podejścia do opieki (Positive Approach to Care) Teepy Snow. Absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej, University of Kansas oraz Northwestern University (USA). Stypendystka Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Wykładowca akademicki w Polsce i w USA. Specjalizuje się we wczesnym wykrywaniu choroby Alzheimera. Jest założycielką jednej z największych grup wsparcia dla opiekunów w Polsce oraz strony Akademia Seniorów.
Prof. dr. hab. Tadeusz Sławek
Wykładowca i były Rektor Uniwersytetu Śląskiego. Wybitny filolog, autorytet w zakresie teorii i historii literatury, poeta, prozaik, eseista, tłumacz poezji angielskiej i amerykańskiej, jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce, błyskotliwy umysł. W sposób charakterystyczny dla wielkich osobowości świata nauki i sztuki łączy funkcje uczonego i nauczyciela – mistrza dla młodszych kolegów.
Prof. Dr Hab. Piotr Lewczuk
TEEPA SNOW
CEO Positive Approach to Care
Teepa Snow jest terapeutką zajęciową i ekspertem ds. demencji w Stanach Zjednoczonych, założycielką i twórczynią programu edukacyjnego Positive Approach to Care TM – PAC TM, czyli Pozytywne podejście do opieki. Niekwestionowana liderka i ekspertka ds. demencji w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ma ponad 30-letnie doświadczenie w geriatrii i opiece nad osobami demencyjnymi. Jej podejście do choroby cieszy się coraz większym uznaniem i zainteresowaniem na całym świecie. Współpracuje z nami od 2019 roku.
Dr hab. n. med. Joanna Siuda
Specjalistka neurologii, Adiunkt Katedry i Kliniki Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, pracownik naukowo-dydaktyczny ŚUM, wykładowca UŚ na kierunku logopeda i neurologopedia. Członkini-założycielka Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. Członkini Zarządu Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i innych Zaburzeń Ruchowych, członkini Zarządu Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, członkini Interdyscyplinarnej Grupy Ekspertów ds. Rozpoznawania i Leczenia Otępień (IGERO). Autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych i kilku rozdziałów książkowych z dziedziny neurologii, publikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych.
Marlena Meyer
CEO Fundacji Dementia Action Alliance Polska
Pierwszy w Polsce trener w innowacyjnym amerykańskim programie edukacji o demencji „Positive Approach to Care™”. Certyfikowała się w 2015 r. w Londynie pod kierunkiem samej Teepy Snow. Tworzy autorskie, dedykowane materiały dydaktyczne do terapii zajęciowej z seniorami. Absolwentka gerontopedagogiki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Uniwersytetu Gdańskiego oraz dyplomowany nauczyciel Montessori.
Dr Tatiana Lewicka
Neurologopeda i specjalistka żywienia. Na co dzień pracuje w szpitalu, prowadzi także prywatny gabinet i współpracuje z ośrodkami zdrowia i domami opieki. Jest dydaktykiem oraz autorką pomocy terapeutycznych dla dorosłych osób z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Autorka bloga w zakresie jej specjalizacji.
Dr Justyna Dąbrowska
Certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii. Ukończyła Studium Psychoterapii w Laboratorium Psychoedukacji oraz szkolenie w Anna Freud Centre w Londynie. Jako autorka wydała między innymi „Nie ma się czego bać. Rozmowy z Mistrzami” oraz „Miłość jest warta starania”.
Prof. Dr Hab. Grzegorz Opala
Profesor nauk medycznych, specjalista neurolog. Ówczesny kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Minister Zdrowia w latach 2000–2001, poseł na Sejm III kadencji.
Mgr. Grażyna Kurzeja
Dyrektor ds. Medycznych i Administracyjnych kliniki NeuroCare w Siemianowicach Śląskich. Absolwentka Górnośląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania specjalista: Zarządzanie w służbie zdrowia. Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego z wieloletnim doświadczeniem na szczeblach kierowniczych.
Angażuje się w działania wolontaryjne, działania dla seniorów, organizowanie pomocy osobom niesamodzielnym.
Lek. med. Aleksandra Najder
Neuropsycholog w trakcie specjalizacji. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy klinicznej z pacjentem neurologicznym. Pracuje na Oddziałach Neurologii i Rehabilitacji Neurologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.